Genel

“Mesleki ve Teknik Eğitime Yönelik Geliştirilen Olumsuz Algıyı Değiştirelim”

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, mesleki ve teknik eğitime yönelik geliştirilen olumsuz algının değişmesi gerektiğini vurguladı.
Kendilerinin de sektörden bazı taleplerinin olduğunu aktaran Tekin, şöyle konuştu:
“Her türlü öneriye ve yeniliğe açığız. Buralarda yetiştirdiğimiz çocuklarımızın istihdam edileceğine dair sektörün bize taahhütte bulunması gerekiyor çünkü biz çocuklarımıza bize emanet edilen birer birey olarak bakıyoruz. Spesifik bir alanda yetiştirip sonra çocuğu işsiz bırakırsak, istihdam edecek imkânlar sunamazsak, bize emanet edilen çocuklarımıza karşı vazifemizi yerine getirmemiş oluruz. Gelin hep beraber elimizi taşın altına koyalım, mesleki ve teknik eğitime yönelik geliştirilen olumsuz algıyı değiştirelim. Mesleki ve teknik eğitimde oluşabilecek sorunlara karşı hep beraber hareket edelim.” Tekin, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan’ın, “Mesleki eğitime daha da yakınlaşması için öğrenci ve ailelerine maddi destekte bulunulması, meslek lisesindeki öğrencinin ilk yılından itibaren sosyal güvencesinin başlatılması ve devlet tarafından ödenmesi, okuduğu süre boyunca burs sağlanması, mezun olduktan sonra kendi alanında çalışmak şartıyla belli bir süre ücretine vergi muafiyeti tanınması ve erkek öğrenciler için askerlik avantajı getirilmesi” gibi teşviklerin de kamu ve sektör iş birliğinde ele alınması gerektiğini vurguladı. Bakan Tekin, konuşmaların ardından İSO MEİP Atilla Altuntaş Proje Destekleri kapsamında, destek almaya hak kazanan okullara ödüllerini verdi. İstanbul Mesleki Eğitim Zirvesi’nde, mesleki eğitimde öğretmenlerin mesleki becerilerinin artırılması, mezunların alanında istihdama yönlendirilmesi konuları ele alındı.

“Mesleki eğitim merkezlerini, zorunlu öğretimin bir parçası hâline dönüştürdük”

Atina ziyaretine değinen Tekin, Yunanistan Eğitim Bakanlığıyla uluslararası bir sözleşme imzaladıklarını hatırlattı. Tekin, Yunan mevkidaşının kendisine “Sizin mesleki ve teknik eğitimde attığınız devrim niteliğindeki adımları bizimle de paylaşın, beraber yapalım.” dediğini aktardı. Tekin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve gelecek günlerde de Azerbaycan’da bu konuda çalışmalar yapacaklarını dile getirdi. Bu süreçte bazı problemler de tespit ettiklerini belirten Tekin, sektörün henüz kendisine yeterince katkı vermeyen öğrencilere ödeme yapmakta biraz çekimser davrandığını, iş birliği yapılan okullarda staj için uygulamaya giden bazı öğrencilerin iş yeri kazalarıyla karşı karşıya kaldığını, meslek hastalıklarına yakalandığını gözlemlediklerini söyledi. Bakan Tekin, bu kapsamda 2016 yılında bu problemleri yasal düzenlemeye dâhil ettiklerini, okullarda veya işbaşı eğitimi yapmak üzere iş yerlerine staja giden öğrenciler için meslek hastalıklarına ve iş yeri kazalarına karşı sigortalanması prensibini getirdiklerini söyledi. Bu okullara uygulama için giden öğrencilerin niteliğine göre asgari ücretin yüzde 30’u ve yüzde 50’si kadar denk düşen ücretleri kamu olarak kendilerinin üstlendiğini anımsatan Tekin, mesleki eğitim merkezlerini zorunlu öğretimin bir parçası hâline dönüştürdüklerini ifade etti. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  Malta Eriğinin Mucizevi Faydaları: Sağlığınıza Eşsiz Bir Armağan

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu