Genel

Burdur Devlet Hastanesi’nde Diyaliz Skandalı !

Burdur Devlet Hastanesi’nde Diyaliz Skandalı !

Burdur’daki Diyaliz Skandalında Neler Yaşandı ? Burdur Devlet Hastanesi’nde diyalize giren hastaların fenalaşması sonucu patlak veren diyaliz krizi sürüyor. 

Sağlık Bakanlığı Burdur Devlet Hastanesi’nde Konuşma Yasağı Getirdi !

14 diyaliz hastasının yoğun bakımda entübe edilirken Antalya’ya sevk edilen Mehmet Demir kurtarılamadı. Sağlık Bakanlığı, hastane yönetimi ve ilgili personele konuşma yasağı getirdi.  Peki Burdur Devlet Hastanesi Diyaliz Merkezinde neler oldu ? BSHA detayları aktarıyor… 

İlgili Makaleler

Burdur Devlet Hastanesi Diyaliz Merkezi Kapatıldı !

Burdur Devlet Hastanesi Diyaliz Ünitesinde hastaların fenalaşmasının ardından fenalaşan ve durumu ağır olan hastalar hastanelerde tedavi altına alındı. Baş dönmesi, mide bulantısı, şuur bulanıklığı yaşayan hastalara ne oldu sorusunun yatını aranırken, Sağlık Bakanlığı idari ve cezai soruşturma başlattı. Diyaliz merkezi de önlem amaçlı kapatıldı. 

Burdur’da Diyaliz Hastalarına Ne Oldu ?

Toplam 33 hastada benzer şikayetlerin görülmesi ilk olarak ‘zehirlenme’ şüphesini gündeme getirdi. Hastane yönetimi, hastaların yemekten zehirlenmiş olabileceği düşündü. Ancak yemek firmasının numanelerde yaptığı incelemeler ve hastaların durumların giderek ağırlaştırması şüpheyi başka taraflara yönlendirdi. Peki hastalara ne olmuştu ? 

Diyaliz Ünitesine Antifriz mi Karıştı ?

Bir haber ajansına konuşan hastalar, “Tüm diyaliz hastalarına dezenfektan verildi, arıtma patladı” şeklinde konuştu.. Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’na konuşan bir diyaliz merkezi çalışanı, hastaların durumunu ve anlatılanları dikkate alarak yaptığı yorumda, diyaliz ünitesine ‘antif iriz’ karışmış olabileceğini öne sürdü. 

Antifriz Sağlığı Nasıl Etkiler ? 

Antifriz içeriğinde etanol, metanol ve etilen glikol bulunur. Etilen glikol, antifriz içinde en etkili madde olarak biliniyor. Antifiriz vücuda karışması halinde santral sinir sistemini etkilenir ve akut böbrek yetmezliği oluşur. 

  Bakan Tekin İzmir’deki Eğitim Yatırımlarını Değerlendirdi

Hastaların Kanında Yüksek Düzeyde Alkol  Var ! 

Merkezde diyalize giren hastaların konuşma gruplarından birinde, “Hastaların kanında şu an alkol dolaşıyor. Kanlarında yüksek düzeyde alkol var” şeklinde bir konuşma geçtiği öğrenildi. Detaylar Geliyor… 

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu