Sağlık

Hekimsen’den Bakanlığın MHRS Talimatına Tepki!

Hekimsen’den Bakanlığın MHRS Talimatına Tepki!

Sağlık Bakanlığı tarafından İl Sağlık Müdürlüklerine bir yazı gönderilerek, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) randevuları ile ilgili önemli bir talimat verildi.

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (Hekimsen) konuyla ilgili yaptığı açıklamada talimata göre, her ayın en geç 5’ine kadar aylık çalışma listelerinin istendiği ifade edildi.

Hekimsen, “Bu talimata uymayan hastanelerin idareleri hakkında soruşturma açılacağı bildirildi. MHRS çizelgeleri 15 günlük sürelerle oluşturulurken bile hekimler, ani izin ihtiyaçları veya sağlık sorunları durumlarında resmi izin ve rapor haklarında zorluk yaşamaktaydı. Bir aylık çalışma listesinin talep edilmesi, hekimlerin insani ihtiyaçlarını ve mesai dışındaki hayatlarını göz ardı etmek anlamına gelmektedir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın MHRS çizelgelerini hekimlerin kendisinin belirleyeceği yönündeki açıklamasına rağmen, bu çizelgeler başhekimlikler tarafından oluşturulmakta ve yoğun aralıklarla randevu tanımlanmaktadır. Bu durum, hem hekimler hem de hastalar için büyük bir eziyet haline gelmiştir” açıklaması yaptı.

HEKİMSEN’den Liyakat Uyarısı

Hekimsen tarafından yapılan açıklamada, hekimlerin baskı, mobing ve cezalandırma ile yönetilemeyeceği vurgulandı. Sağlık sisteminin liyakatsiz yöneticilerle, masa başından ve istatistikler üzerinden yürütülemeyeceği belirtildi. Hekimsen, yönetimin mobbing ve zorlamalarına karşı hukuk birimiyle hekimlerin yanında olduklarını ifade etti. (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  Yeni Müfredat 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılında Kademeli Uygulanacak!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu