Sağlık

Küba’ya Kanser Tedavisine Giden Türkler, O’nu Buluyor, Deneyimlerini Anlatıyor!

küba gezgin

Küba’da Kanser Tedavisi ! Türk Gezgin ve Blog Yazarı Derya Deniz Şahin 5 yıldır dünya turu yapıyor. 49 ülkeyi gezen Şahin, yaklaşık 1 buçuk yıldır Küba’da yaşıyor.

Gezgin Şahin, Küba’da karşılaştığı ya da kendisine ulaşan, kanser tedavisi için ülkeye gelen Türk vatandaşlarla röportajlar gerçekleştirerek, sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunuyor. Şahin, Küba’da kanser tedavisi hakkındaki merak edilenleri paylaşarak, tedaviye giden hastaların hikayelerini takipleriyle paylaşıyor. Küba’ya tedavi amaçlı giden Türk hastalar, Şahin’e ulaşarak deneyimlerini paylaşıyor. 

Küba’ya Kanser Tedavisi İçin Giden Türkler O’nu Buluyor!

Küba ve Kanser Tedavisi hakkında kendisine gelen sorular üzerine tedavi amaçlı ülkeye gelen vatandaşlarla görüşen Derya Şahin’in röportaj yaptığı kişiler arasında Türk vatandaşları da var. Ankilozan Spondilit (omurilik kemiği iltihabı) rahatsızlığının tedavisini olmak için Küba’ya gelen G. B. ile görüşen Şahin, hastalığı nedeniyle vücudunda tümör oluşan hastadan bilgi aldı. Şahin ayrıca Türkiye’den meme kanseri tedavisi için ülkeye gelen bir S.A. ve eşi A.A ile görüşerek, edindiği bilgileri paylaştı. Şahin, instagram hesabında Küba’ya kanser tedavisi için giden hastalardan birebir görüşerek kamuoyuyla paylaşıyor. Kanser tedavisi için ülkeye giden Türk vatandaşlar kimi zaman, sosyal medya üzerinden Derya Deniz Şahin’e ulaşarak görüşüyor, yaşadıkları tecrübeyi paylaşıyor. 

derya deniz şahin

Omurilik İltihabı Tümör Oluşuna Neden Oldu, Tedavi İçin Küba’ya Geldi

Ankilozan Spondilit (omurilik kemiği iltihabı) rahatsızlığı nedeniyle vücudunda tümör oluştuğunu belirten G.B., Küba’da gördüğü tedavi sonucunda böbrek ve akciğerdeki kanser tümörlerinin temizlendiğini ancak bu kez de kolonda kanser hücrelerinin canlandığını ifade etti. G.B., Türkiye’de rahatsızlığı ile ilgili tedaviyi araştırdığını, ilaç tedavisiyle omuriliğindeki iltihabın yüzde 25 oranında kurtulabileceğini, geri kalan iltihabın da ameliyatla sıyrılma yöntemiyle omuriliğinin sökülerek temizlenip yerine geri takılacağının kendisine söylendiğini, riskli bir ameliyat olduğu için Küba’ya geldiğini ifade etti. Kanser tedavisinde aşı ve serum yoluyla tedavi göreceğini belirten G.B., omurilik kemiği iltihabı tedavisini Küba’da alacağını, yaşam kalitesinin yükseleceğini ve duruş bozukluğunun da düzeleceğini ifade etti. 3 ay önce Küba’ya gelen Şahin, tedavi için yeniden ülkeye geldiğini belirtti. Basut böbrek ve akciğerindeki kanser hücrelerinin temizlendiğini belirterek kolonlarında da kanser hücreleri tespit edildiğini belirterek şunları söyledi: “Asıl rahatsızlığım omurilikte iltihaplanmadır. Bu iltihaplanma vücudumda tümör oluşuyor.  Türkiye’de bu rahatsızlığımın yüzde 25 oranında düzelebileceği belirtildi. Kalan tedavide ise riskli bir ameliyattı ve bende Küba’ya gelerek bunu araştırmak için geldim. Burada bunun da tedavisinin olduğunu söylediler. omurilik iltihaplanması için ilaç tedavisi alacağım. Yeniden Türkiye’ye dönüp yeniden Küba’ya geleceğim. Oturup kalkmada da çok büyük sıkıntılar yaşıyorum.” 

  İlaç Sektörü İstanbul’da Buluşuyor

Meme Kanseri Tedavisi İçin Küba’ya Geldiler, Şahin’e Ulaştılar

Küba’da kanser tedavisi konusunda araştırma yapan Deniz Şahin, meme kanseri için Küba’ya gelen meme kanseri hastası Türk vatandaşı kadın hasta S.A. ve eşi A.A.’nın kendisine ulaşması sonrası çiftle görüşmesini yayımladı ve sorular yöneltti. Küba’da kanser tedavisini araştıran çift tedavi süreci ile ilgili şunları paylaştı: “Bütün muayeneler yapıldı. Türkiye’de yapılan tetkikler burada da tekrarlanacak. Tahliller, görüntülemeler yapılacak. Listede 15 kalem bir tetkik yapılacak. Bu tetkikler için yaklaşık olarak 2 bin 500 dolar ödeyeceğiz. Operasyon hariç. 3 bin dolar da ameliyat tutacak diye tahmin ediyoruz. Yaklaşık olarak toplam 5 bin 500 dolar gibi bir ücret vereceğiz.” S.A. tetkiklerini Küba’da yaptırarak sonucun çıkması sürecinde Türkiye’ye döneceğini ve sonuçları çıkınca tekrar Küba’ya geleceğini kaydetti. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu