Sağlık

Safranbolu MEB’den Kamuda Tasarruf: Öğretmene Çayı Yasakladı!

Safranbolu MEB’den Kamuda Tasarruf: Öğretmene Çayı Yasakladı!

Kamuda tasarruf tedbirleri uygulanmaya başladı. İlk haber Safranbolu’dan geldi. Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, okullara gönderdiği yazıda su ısıtıcısı ve çay makinesi kullanımının durdurulması talep edildi.

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası (TÖBSEN) Bursa İl Temsilciliği, bu karara tepki göstererek bir açıklama yaptı. TÖBSEN, “Kamuda tasarruf paketi, Kaymakamlık ve Valiliklerin yarışına dönmüş durumda. Patronlara, Meclis’e ve saray bütçesine tasarruf diyemeyenler, öğretmenin çay makinesini kaldırmakta tasarruf buldu.” dedi.

TÖBSEN Bursa İl Temsilciliği, kamuda tasarruf tedbirlerinin özellikle eğitim alanında olumsuz etkiler yaratacağını belirtti. Resmi verilere göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nda 68 bin öğretmen açığı olduğunu ve en az 100 bin öğretmenin acil olarak istihdam edilmesi gerektiğini vurgulayan sendika, alınan tasarruf kararının eğitim öğretimin sağlıklı işlemesini engelleyeceğini ifade etti.

“Kamuda Tasarruf Değil Eşit Bölüşüm İstiyoruz”

“Kamuda tasarruf değil, eşit bölüşüm ve halk için bütçe istiyoruz” açıklaması yapan TÖBSEN, “Safranbolu ilçesinde okullara gönderilen yazıda ısıtıcı ve çay makinesinin kullanılmaması isteniyor. Bu, kamu emekçisinin ekmeğine göz dikmekle eşdeğerdir. Öğretmenin çay makinesine göz dikmişler. Tasarruf halktan değil, zenginlerden yapılmalıdır.” dedi.

Bakan Mehmet Şimşek’e Seslendi !

TÖBSEN Bursa İl Temsilciliği ayrıca, Bakan Şimşek’e seslenerek, “Krizin faturasını emekçiler değil patronlar ödesin. Bütçe ve tasarruf paketleri sermayeyi ve patronları gözetiyor. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmalı ve belli bir servet düzeyindeki zenginlerden servet vergisi alınmalıdır. Öğretmenlerimiz teneffüslerde çayını keyifle yudumlasın diye Safranbolu ilçesindeki okullarda çay makinelerinin elektrik faturalarını sendika olarak karşılamaya hazırız” açıklaması yaptı. (Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  Yeni Sendikadan Maaş Zammı Tepkisi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu