Kültür & Sanat

Sokak Hayvanlarını Tecrit ve Katliam Odaklı Yasa Tasarısına Hayır!

“Sokak Hayvanlarını Tecrit ve Katliam Odaklı Yasa Tasarısına Hayır!”

Türkiye’de sokak hayvanlarının uyutulması konusunda hazırlanan yasa tasarısına tepkiler devam ediyor. Hayvan hakları savunucuları dün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde sokak hayvanlarına yönelik gündeme gelmesi beklenen yasal düzenlemeye karşı tepkilerini dile getirdi.

Hayvan hakları savunucuları, hayvan haklarının savunan federasyon, dernek ve inisiyatifler, Türkiye Barolar Birliği, siyasi partiler, STK’nın katılacağı eylemler bugün İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere ülke genelinde gerçekleştirilecek. Bir başka miting ise 2 Haziran’da İstanbul Yenikapı’da olacak. Adalet Mitingi’ne davette bulunan inisiyatifler, “KANLI ELLERİNİZİ HAYVANLAR ÜZERİNDEN ÇEKİN! Kısırlaştırma yapmayan belediyelerin görev ihmalinin bedelini KATLİAM YASASI getirip sokak hayvanlarımıza ödettirmek istiyorlar! 2 Haziran -Saat: 13.00 -YENİKAPI Türkiye Katılımlı ADALET MİTİNGİNDE buluşuyoruz!” duyurusu yaptı. 

“Sokak Hayvanlarını Korumakla Sorumlular Ama Suç İşliyorlar”

Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi tarafından gerçekleştirilen eylemde İnisiyatifi üyesi Güliz Gündüz, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından öne sürülen ‘tecrit ve katliam odaklı’ yasa tasarısına karşı sokakta olduklarını belirtti. Gündüz, “Ötenazi, uyutma, doğal yaşam alanı, Avrupa modeli gibi yumuşatılmış ifadelerle sokakta yaşayan köpeklerin ömür boyu hapsedilmesine ve öldürülmesine yönelik etik dışı ve kanun dışı uygulamaları protesto etmek, hayvanların yalnız olmadığını haykırmak için buradayız” dedi. Gündüz, yıllardır ismini hak etmeyen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun ‘kısırlaştır, aşılat, yerinde yaşat’ ilkesini temel alan 6. maddesini delmek isteyen Tarım ve Orman Bakanlığı ve iktidar partisiyle daimi bir mücadele içinde olduklarını belirterek, “Hayvanları ve haklarını korumakla yükümlü olanlar bizzat onları yok etmeye ve suç işlemeye devam ediyorlar” vurgusu yaptı.

  Din Kültürü Öğretmeninin Tehdit Ettiği Lise Öğrencisi İntihar Etti!

“Bireysel Silahlanmayı Hedefleyen Dernekler Sözcülük Yapıyor!”

Gündüz sözlerine şöyle devam etti: “Toplumsal huzura ve barışa zarar veren bu suni gündemleri, taraflı medya kuruluşlarını, yandaş gazetecileri ve parayla tutulmuş trol çetelerini devreye sokarak yapıyorlar. Bireysel silahlanmayı hedefleyen, provokasyon ve dezenformasyonla köpekleri ve yaşam savunucularını canavarlaştıran ama bir türlü kapatılmayan sözde dernekler adeta sözcülük yapıyor.”

TBB: “Uyutma Öldürmenin Diğer Adıdır”

Türkiye Barolar Birliği’nden yapılan açıklamada, “Uyutma öldürmenin diğer adıdır; tüm canlıların ‘yaşam hakkı’nın korunması adına her türlü hukuksal mücadeleyi sürdüreceğiz” denildi. Açıklamada, kamuoyunda bir süredir sokak hayvanlarının toplanarak sahiplendirilmeye çalışılacağı ve sahiplendirilmeyenlerin uyutulacağı yönünde yasal düzenlemelerin gündemde olduğu belirtilerek, bu yasa teklifinin meclisten geçmesi halinde ülkemiz tarihinde görülmemiş bir hayvan katliamının yaşanacağı vurgulandı.

Sokak hayvanlarının uyutulmasını içeren yasa teklifi tartışılıyor
sokak hayvanları yasa teklifi tartışılıyor

TVHB: “Bilimsel Yöntemler Varken, Uyutmak Çözüm Değildir!”

Türkiye Veteriner Hekimler Birliği (TVHB), mecliste görüşüleceği söylenen yasa tasarısında kendilerine danışılmadığını belirterek, “Veteriner hekimlere danışılmadan verilmiş kararlar, hayvan sağlığı, refahı ve toplumun refahı açısından sorunlara yol açacak kararlardır. Bilimsel yöntemler varken, ölüm çözüm değildir” açıklamasında bulundu.

HAYFED: “Kısırlaştırmayı Beceremeyen Bakanlık Bürokratları Katliam Tasarı Hazırlıyor”

Hayvan Haklarını Koruma Federasyonu (HAYFED) de hazırlanan yasa tasarısına tepki göstererek, “Belediyelere KISIRLAŞTIRMA MERKEZİ kurdurmayı BECEREMEYEN, yasayı uygulatamayan Bakanlık Bürokratları‘’Toplama Merkezlerine TOPLAYIP, ÖLDÜRME Kılıfı ‘’KATLİAM TASARISI hazırlıyor! Yasaya dokunma, UYGULAT!” paylaşımında bulundu. 

Destek Büyüyor

Meclis önünde dün yapılan açıklamaya, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Milletvekilleri Perihan Koca, İbrahim Akın ve Emek Partisi (EMEP) İstanbul Milletvekili İskender Bayhan’ın yanı sıra çok sayıda hayvan hakları savunucusu destek verdi. Hayvan Hakları Savunucuları, sokak hayvanlarının ömür boyu hapsedilmesine ve öldürülmesine yönelik düzenlemelerin geri çekilmesi için mücadelenin devam edeceğini belirtti. (Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  Türkiye'de İlk! Spina Bifida Hastası Bebeğe Anne Karnında Müdahale

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu