Kültür & Sanat

Bu ne ilk ne de son! Türkiye Otizm Meclisi’nden Aile Bakanlığına Çağrı!

Bu ne ilk ne de son! Türkiye Otizm Meclisi’nden Aile Bakanlığına Çağrı!

Türkiye Otizm Meclisi’nden Bursa’da yaşanan trajedi sonrasında harekete geçti.

Bursa’da Bir Annenin Fiziksel Engelli Oğlunun Öldürmesi Olayının Yankıları Sürüyor

Türkiye’de geçtiğimiz hafta Bursa’da bir annenin, fiziksel engelli oğlunun boğazını jiletle keserek öldürmesi ve ardından da intihar etmesi olayının yankıları sürüyor, sürecek. Yaşanan trajik olayın sorumlusu kim? Olayın ardından Türkiye Otizm Meclisi, 2 Haziran Pazar Günü, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na Çağrıda bulundu. Açıklamada şu cümleler yer aldı: “Bursa İlimizde Engelli Çocuğu ile Birlikte Hayatına Son Veren Anne olayı ve son aylarda benzer olaylar hakkında. Bugün, ülkemizde yaşanan trajik bir olay hakkında derin üzüntümüzü paylaşmak ve bu tür olayların bir daha yaşanmaması için atılması gereken adımlara dikkat çekmek amacıyla bu bildiriyi sizlerle paylaşmak istedik. Engelli çocuğunu öldürdükten sonra intihar eden bir annenin hikayesi hepimizi derinden sarsmıştır. Bu olay, toplumumuzun en kırılgan kesimlerinden biri olan engelli bireyler ve ailelerinin yaşadığı zorlukların ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Otizm Meclisinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Çağrı

Bu trajik olay, toplum olarak daha fazla çaba göstermemiz gerektiğini acı bir şekilde hatırlatmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, ve ilgili bakanlıklara engelli bireyler ve ailelerinin yaşam koşullarını iyileştirmek için daha etkin ve kapsamlı politikalar geliştirmeleri çağrısında bulunuyoruz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na Çağrımız: Psikolojik Destek Hizmetlerinin Artırılması: Engelli bireylerin ailelerine yönelik psikolojik destek hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve bu hizmetlere erişimin kolaylaştırılması gerekmektedir. Ailelerin yaşadıkları stres ve zorluklarla başa çıkabilmeleri için düzenli ve yeterli psikolojik destek sağlanmalıdır.

  Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Hasta Kuyrukları Oluştu !

Maddi Destek ve Yardımların İyileştirilmesi: Engelli bireylerin bakımını üstlenen ailelere yönelik maddi yardımların artırılması ve bu yardımların düzenli hale getirilmesi, ailelerin ekonomik sıkıntılarla başa çıkmalarına yardımcı olacaktır. Bu konuda kapsamlı bir sosyal destek ağı oluşturulmalıdır.

Engelli Aile Destek Merkezleri Kurulsun

Ülke genelinde, engelli bireylerin ve ailelerinin sürekli destek alabilecekleri merkezlerin kurulması. Eğitim ve Farkındalık Çalışmaları: Toplum genelinde engelli bireyler ve onların ailelerine yönelik farkındalık çalışmaları artırılmalı, toplumun bu konuda daha bilinçli ve duyarlı hale gelmesi sağlanmalıdır. Ayrıca, engelli bireylerin hakları ve ailelerin destek mekanizmaları konusunda bilgilendirilmesi için eğitim programları düzenlenmelidir.

Eğitim ve Bilinçlendirme Programları

Engelli bireylerin toplumda kabul görmesi ve desteklenmesi için kapsamlı eğitim ve bilinçlendirme kampanyalarının başlatılması.

Kriz Destek Hatları Kurulsun

Ailelerin acil durumlarda ulaşabilecekleri ve anında yardım alabilecekleri kriz destek hatlarının oluşturulması.

Yatılı psikiyatri üniteleri açılması

İhtiyaç duyulan durumlarda özel gereksinimli çocuk/gençlerimizin tedavisini verebilecek yatılı psikiyatri üniteleri açılması gereklidir.(Sağlık Bakanlığının paydaş olması)

Engelli Bireylere Yönelik Hizmetlerin Geliştirilmesi

Engelli bireylerin sosyal hayata katılımını kolaylaştıracak hizmetlerin ve altyapıların geliştirilmesi gerekmektedir. Engelli bireylerin eğitim, sağlık ve sosyal hizmetlere erişiminin artırılması için kapsamlı politikalar oluşturulmalıdır.

Bakım Hizmetlerinin Yaygınlaştırılması

Engelli bireylerin bakımını üstlenen aileler için geçici bakım hizmetleri yaygınlaştırılmalı, bu sayede aileler nefes alma imkanı bulmalıdır. Aileler, çocuklarının kaliteli bakım alacağından emin olmalıdır.

Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetlerinin Geliştirilmesi

Engelli çocuklar için özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinin kalitesi artırılmalı ve erişilebilirliği sağlanmalıdır. Bu hizmetlerin yaygınlaştırılması, çocukların potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardımcı olacaktır. Bu vesileyle, hayatını kaybeden anne ve evladımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.

(BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu