Spor

Özel Sektör Öğretmenlerinin ‘Eğitim Nöbetinde’ Sanatçı Kesal’dan Destek!

Özel Sektör Öğretmenlerinin ‘Eğitim Nöbetinde’ Sanatçı Kesal’dan Destek!

Özel sektörde çalışan öğretmenler eylemlilik süreçlerine bu hafta da devam ediyor. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Türkiye’nin her yerinde eylemlerine ve talepleri karşılanana kadar nöbetlerine devam ediyorlar.

Özel Sektör Öğretmenleri Eyleminde Öğretmenlere Ters Kelepçe

Hafta sonu İstanbul’da gerçekleşen protestolarda özel sektör sendikası üyesi öğretmenlere ters kelepçe ile gözaltı uygulandı. Konuyla ilgili Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası X Platformu’nda paylaşımda, “İstanbul’da gözaltına alınan öğretmenlere vicdansızca ters kelepçe yapıldı. Kimi arkadaşlarımız darp edildi; kollarında, çeşitli yerlerinde yara izleri ve morluklar oluştu. Ülkede öğretmenleri düşürdükleri durum bu! İstanbul  Öğretmenin saygınlığını, @tcmeb ve patronlar el ele verip iki paralık ettiniz ama halkın Sendikası ve o Sendikanın öğretmenleri öğretmenin mesleği de eğitimi de bu çürümüşlüğe teslim etmeyecek!” denildi.

Sendika tarafından yapılan açıklamada, “İşsiz bırakılan arkadaşlarımız için; angarya işler dayatılan, ağır baskı ve mobbing altında çalışan öğretmenlerimiz için mücadelemiz devam edecek. Asgari ücret düzeni son bulsun, taban maaş Öğretmenlik Meslek Kanunu’na (ÖMK) dahil edilsin! Öğretmenlerin insanca yaşayabilecekleri bir maaş talep ediyoruz” cümleleri yer aldı. 

Türkiye Özel Okullar Derneği Açıklamasına Tepki!

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK), Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nın eylemlilik sürecine ilişkin basın açıklamasında bulundu. TÖZOK açıklamasında, Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nın eylemlerinden rahatsızlık duyduklarını, dernek olarak hiçbir zaman özel öğretmenlerin maaşlarına müdahale etmeyi düşünmediklerini sadece öğretmenlerin daha iyi maaş alması konusunda fikir beyan etme eğiliminde olabileceklerini belirtti.

Derneğin açıklamasına, Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nda şu yanıt verildi: “Sendikamızın ismini kullanmanız sevindirici. Birazdan nöbet alanından bir cevap videosu yayınlayacağız. Haklı görünmek için elbette kullanılabilecek kavramlar ve kelimeler var. Dilimiz bu konuda zengin(!) Asgari ücret düzeninin bizim açımızdan izahı yok, onu aklayacak kavramlar ve gerekçeler de olamaz. Yine de çözüm odaklı ilerleyeceğiz.”

  Eğitim-Bir-Sen, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Yeni Müfredatına Kırık Not Verdi!

Sanatçı Kesal’dan Özel Sektör Öğretmenlerine Destek Mesajı

Sanatçı, Yönetmen, Yazar Ercan Kesal, Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’na destek açıklamasında bulundu. Kesal açıklamasında şunları söyledi: “Asgari ücretle çalışan özel sektör öğretmenlerinin taban maaş hakkı mücadelesini destekliyorum. Taban maaş hakkı Öğretmenlik Meslek Kanununa, dahil edilmelidir.” (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu