Ekonomi

Hekimsen’den, Kurban Bayramı Öncesi Fazla Mesai Ücretlerinde Düzenleme Talebi!

Hekimsen’den, Kurban Bayramı Öncesi Fazla Mesai Ücretlerinde Düzenleme Talebi!

Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile iki günlük idari izin eklenmesi sonucunda Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarıldığı açıklandı. Hekimsen, konuyla ilgili bir açıklamada bulunarak, hekimlerin ve sağlık çalışanları ve tatil yapamayacağını ve düşük ücretlerle bayramda mesai yapacaklarını vurguladı.

Sağlıkta Ucuz İş Gücü Vurgusu

Açıklamada, “Bu süre zarfında, özellikle sağlık kurumları başta olmak üzere birçok kamu personeli tatil yapamayacak ve hizmet vermeye devam edecek. Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan hekim ve sağlık çalışanları, fazla mesai kurallarına göre ücretlendirilmek yerine düşük nöbet ücretleriyle çalıştırılmaktadır. Bu durum, eğitimli sağlık personelinin emeğinin ucuz iş gücü olarak kullanılması ve değersizleştirilmesi anlamına gelmektedir. Düşük ücretle çalışacak ve dinlenme imkanı bulamayacak hekim ve sağlık çalışanları için ücretlerde iyileştirme yapılması ve tatil sonrası izin verilmesi gibi konuları içeren bir mevzuat değişikliğine ihtiyaç duyulmaktadır. Hekimsen olarak, Kurban Bayramı öncesi sağlık çalışanları ve tatil yapamayan diğer kamu çalışanları için hızlı bir mevzuat düzenlemesi talep ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

Yurttaşlara Çağrı: Acil Servisler Acil Durumlar İçindir

Hekimsen bayram tatillerinde ülke çapında acil servislerde, nüfusun 2-3 katı kadar hasta muayene edilmesinin, hekim ve sağlık çalışanlarını zor durumda bıraktığına dikkat çekerek, “Bu nedenle, halkımızı “acil servisler acil durumlar içindir” diyerek itidale davet ediyoruz. Mevzuat değişikliklerinin hızlı bir şekilde hayata geçirildiğine birçok kez şahit olduk. Bu bağlamda, sağlık çalışanlarının haklarının korunması ve iyileştirilmesi adına gerekli adımların atılmasını bekliyoruz.” dedi. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

  Bayramda Şeker Alırken Dikkatli Olun! Taklit-Tağşiş Uyarısı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu