Sağlık

ILO Türkiye İle HEP-SEN Heyeti Buluştu

hepsen

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Direktörü Giovanni di Cola, HEP-SEN Genel Başkanı Yunus Şimşek ve beraberindeki heyet Cumartesi günü ILO Ankara Merkezi’nde bir araya geldi. Görüşmeye ilişkin Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN) ve Genel Sağlık-İş Sendikası ortak açıklamada bulundu. 

“Sendikal Baraj Uygulaması Anayasaya Aykırıdır”

Görüşmede, ILO Türkiye Direktörü Giovanni di Cola ve ekibine, sendikal baraj uygulaması ile değerlendirme yapıldı. Sunumda şu değerlendirmeler yer aldı: “Emek mücadelesi sürdüren her sendikanın, konfederasyonun, bu işi bilen her milletvekilinin, her emekçinin ve dahası Danıştay’ın net olarak ortaya koyduğu şekilde, mesnetsizdir. Anayasaya aykırıdır. Burada oynanan oyun, kamu sendikal örgütlenmesi önüne gerilmeye çalışılan bir settir ve yoksullukla karşı karşıya bırakılan kamu emekçilerine bir zulümdür. Örgütlenmeme özgürlüğünü kullanan, istese de mevzuat gereği sendika üyesi olamayan kamu görevlilerine yapılan bir aymazlıktır. Bu sistem. kontrollü sendikacılığın hüküm sürdüğü, onlardan olmayanın cezalandırıldığı bir aymazlıktır. Devletimizin teminatı anayasamıza, yine devletimizin söz vererek altına imza attığı uluslararası sözleşmelere açıkça aykırı olan bu uygulamanın yürürlüğe girmemesi için birçok sendika meclis kapılarını aşındırmış gece saatlerinde grup görüşmelerinde saatlerce direnmiş, eylemler yapmış, kısacası elinden ne geliyorsa uygulamıştır.”

ILO’nun Sessizliği Soruldu!

Görüşmenin ardından yapılan açıklamada kamuoyunu bilgilendirmek adına şu cümlelere yer verildi: “2021 yılında Danıştay tarafından Anayasamıza aykırılık teşkil ettiği için yürütmesi durdurulan bu uygulama, yeniden torba yasa ile gündeme taşınınca ILO ile tekrar görüşmeler başlatılmıştır. Bugüne kadar ILO ile 2 görüşme gerçekleştirilmiştir. Ancak iletilen rapor ve dilekçelere yapılan görüşmelere karşın, ILO tarafından konu hakkında geri bildirim alınamadığından yapılan diğer girişimlerimiz de sonuçsuz kaldığından ve şu anda Anayasa Mahkemesi’nin bu konuyu gündemine almamada diretmesinden dolayı. ILO’nun sessizligi, emek mücadelesi sürdüren sendikaların hassasiyetini yıpratmıştır. Ulusal ve uluslararası platformlarda konuya dikkat çekmemiz üzerine, ILO Türkiye Ofisi, konu üzerine görüşmek üzere diyalog çağrısında bulunmuştur. Ofisin, bir resmi tatil gününde kapan bizlere açması ve ‘Burası sizin eviniz’ söylemi diyalog çağrılarında samimi olduklarını ortaya koymuştur. Yapılan diplomatik görüşmede, ILO’nun sessizliği sorulmuş: Bu uygulama nedeniyle sadece sağlık ve sosyal hizmetler iş kolunda bile 100 bin sağlık emekçisinin maddi zarara uğrayacağı, 200’den fazla kamu çalışanı sendikasının kapanma riski ile karşı karşıya kalacağı ve Anayasa Mahkemesinin, daha önce anayasaya aykırı bulunan bu düzenlemeyi hala gündemine almamasından doğan endişemiz dile getirilmiş; var olan “Karşıt ses bırakmama” yaklaşımının kamu sendikacılığını bitireceğine yönelik düşüncemiz sesli şekilde dile getirilmiştir.”

  Yaşasın 1 Mayıs! Emekçiler Bugün Meydanlarda!

ILO Türkiye’den Tarafların Görüşmelerine Ev Sahipliği Sözü

Açıklamada, ILO Genel Merkezi’nde ilgili direktörlerle görüşme talebi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, konfederasyonlar ve sendikaların yer alacağı, antidemokratik bulunan tüm uygulamaların ILO Türkiye ev sahipliğinde konunun tüm taraflarınca görüşüleceğine ilişkin toplantı talebinin iletildiği, resmi başvuru yapılması halinde olumlu karşılanacağı belirtildi. ILO Türkiye Ofisi’nin talebi üzerine daha önce genel merkezlerine gönderilen dilekçe ve dokümanların yeniden bir rapor edilerek sunulacağı belirtilirken, başvuruların sonuçlarının takip edileceği ve kamuoyuyla paylaşılacağı vurgulandı. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu