Ekonomi

Öğretmene Şiddet Yasası Neyi İçeriyor ? Oktugan’a Başsağlığı

Öğretmene Şiddet Yasası Neyi İçeriyor ? Oktugan’a Başsağlığı

Okul müdürü İbrahim Okutgan’ın öğrencisi tarafından öldürülmesinin ardından Öğretmene şiddet yasası gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, eğitimciye şiddetin tutuklama sebebi sayılacağını söyledi.

İstanbul Eyüpsultan Final Akademi Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Okutgan, Irak asıllı olduğu bildirilen öğrencisi tarafından odasında öldürülmüştü. Öğretmeni ve okul müdürü Okutgan ile yaşadığı tartışma sonucu okuldan atılan öğrencinin silahıyla gelip odasında öldürdüğü Okutgan, eğitimdeki şiddet konusunu tekrar gündeme getirdi.
öğretmene şiddetin cezası

Eğitimdeki Şiddet 10 Mayıs Günü Öğretmenlerin Bir Günlük İş Bırakma Eylemi ile Protesto Edildi

Sağlıkta yaşanan ve her geçen gün artan şiddet olayları okullara sıçradı. Son olarak eğitimci İbrahim Okutgan’ın ölümü eğitimcilerin sert tepkisine yol açtı. 10 mayıs günü özel ve devlet okullarında öğretmenler, eğitimdeki şiddeti protesto ederek bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Öte yandan Ankara başta olmak üzere,  eğitimdeki şiddet eğitim iş kolundaki sendikalar ve eğitimciler tarafından protesto edildi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in istifası

Öğretmenlerin iş bıraktığı 10 Mayıs günü Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in istifa ettiği, istifasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunduğuna yönelik haberler konuşulmaya başlandı. Ancak Tekin’in istifasının Erdoğan tarafından kabul edilmediği ifade edildi. Bakan Tekin, şu ana kadar bu konuda bir açıklama yapmadı.

Cevdet Yılmaz Oktugan ve Tüm Eğitim Camiasına Başsağlığı Diledi

Eğitim camiasında bu gelişmeler yaşanırken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Ankara Valisi Vasip Şahin bugün Ankara Atatürk Lisesini ziyaret ederek, öğrencilerle sohbet ettiler. Ziyaretin ardından Eğitimdeki şiddet olayları hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, eğitim camiasına yönelen her türlü şiddeti ülkenin geleceğine yapılan bir saldırı olarak gördüklerini ve en güçlü şekilde kınadıklarını söyledi. Yılmaz, İstanbul’da 7 Mayıs’ta odasında uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden eğitimci İbrahim Oktugan’a Allah’tan rahmet; kederli ailesine, yakınlarına ve tüm eğitim camiasına başsağlığı diledi. Yılmaz, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü ve görevi esnasında şehit olan öğretmenleri minnetle, şükranla yâd etti, emekli veya görevi başındaki tüm öğretmenlere de sağlıklı, huzurlu ömürler diledi.

Öğretmene Şiddeti Affedemeyiz

Hazreti Muhammed’in “Ben ancak bir muallim olarak gönderildim.” sözleriyle toplumda şiddetin yerine şefkati, nefretin yerine merhameti inşa ettiğini hatırlatan Yılmaz, “Bizim medeniyetimiz bir merhamet medeniyetidir.” diye konuştu.  Şiddetin özellikle öğretmenlik, doktorluk gibi “kutsal görevler” ifa edenleri hedef almasını affetmenin asla mümkün olmadığını anlatan Yılmaz, eğitimin esas itibarıyla şiddete başvurmadan konuşabilmenin, yaşayabilmenin, sorun çözebilmenin yollarını, yöntemlerini de gösteren çok kutsal bir faaliyet olduğunu sözlerine ekledi.

  Aşı Reddi Nedeniyle Aile Sağlığı Merkezi Personeli Mağdur Edilmemeli 

Özel ve Kamuda Görev Yapan Öğretmenlere Karşı Şiddete Tutuksuz Yargılama Yolu Kapanıyor

Yılmaz, öğretmenlere şiddet olaylarını önleyecek, daha fazla caydırıcı olacak, faillere yönelik cezaları arttıran bir yasal düzenlemenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla gündemlerinde olduğunu bildirerek şunları söyledi, “Soruna köklü ve kalıcı çözüm için hazırlıklarını zaten sürdürmekte olduğumuz Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda öğretmenin güvencesini güçlendirici bir çerçevede hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Meclis’teki grubumuzla istişare içinde hazırlanan taslak metin, önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisimizin gündemine getirilecek ve takdirlerine arz edilecektir. Taslak, eğitimcilere karşı şiddetin doğrudan tutuklama sebebi sayılarak bu fiilleri işleyenlere tutuksuz yargılanma yolunu kapatmayı öngörüyor. Bu fiilleri işleyenlerin hapis cezalarının ertelenmesinin engellenmesini öngörüyor ve bu türden fiillere karşılık ceza kanunlarında öngörülen cezaların yüzde 50 oranında artırımlı olarak verilmesini içeriyor. Bununla birlikte, özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin, görevleri sebebiyle kendilerine karşı işlenen suçlar bakımından kamu görevlisiyle aynı şekilde korunması yine teklif edilen hususlar arasında.”

Yılmaz’dan Veliler ve Medyaya Çağrı

Siyasi parti farkı ayırt etmeksizin milletvekillerinin Meclis’te bu düzenlemeye sahip çıkacağına ve düzenlemenin en hızlı şekilde yürürlüğe gireceğine inandığını vurgulayan Yılmaz, sivil toplum kuruluşları, öğrenci velileri ve medya organları başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşlarını şiddete karşı farkındalığı ve duyarlılığı arttıracak şekilde bu çalışmalara destek olmaya çağırdı.

“Değişen ihtiyaçlara göre eğitim faaliyetlerimizin güncellenmesi çok kıymetli”

Yılmaz, sadece öğretmenlerin değil; velilerin, kurumların, medyanın, bütün kesimlerin bu konudaki katkısını çok değerli bulduklarını dile getirerek, “Rehber öğretmenlerimizin çalışmaları, okullardaki sosyal aktiviteler, değişen ihtiyaçlara göre eğitim modelimizin, müfredatımızın, eğitim faaliyetlerimizin güncellenmesi çok kıymetli. Nitekim Sayın Bakanımız da bu konuda yeni eğitim modeli konusunda çalışmaları olgunlaştırmış durumda”şeklinde konuştu. Çocukların başarısının önemli olduğunu, ancak huzur ve uyum içinde bir hayat yaşamanın başarıdan daha önemli olduğunu ifade eden Yılmaz, tüm meslek gruplarında şiddetin her türüyle mücadele etmeye kararlılıkla devam edeceklerini söyledi.  Öğretmenlerin mesleklerini icra edecekleri en rahat ve en güvenli ortamı sunmak için bütün kurumlarla gece gündüz çalışacaklarını belirten Yılmaz, şunları söyledi. “Ülkemizde huzur ve güven ortamı, birlik ve beraberliğimiz her şeyin üstünde. Sorunlar elbette yaşanacak. Bu kadar büyük bir camiadan, milyonlarca öğrenciden bahsediyoruz. Önemli olan dayanışma içinde, çocuklarımızın, toplumumuzun geleceğini düşünerek, el birliği içinde bu sorunlarla mücadele etmek. Bir daha inşallah, böyle elim hadiseler yaşamayız, görmeyiz, duymayız. Bütün gayretimiz bunun için olacaktır. Cenabıallah tekrar böyle acılar göstermesin. Birliğimizi, beraberliğimizi, huzurumuzu daim eylesin” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  Cenevre'deki Panelde Sağlıkla İlgili Üst Düzey Sorunları Ele Alındı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu