Spor

Özel Okul Öğretmen Maaşları Kamu İle Eşitlenmeli

Özel Okul Öğretmen Maaşları Kamu İle Eşitlenmeli

Özel okul öğretmen maaşlarının kamudaki görevli öğretmenlerin maaşları ile eşitlenmesi gerektiği bildirildi.

CHP İstanbul Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Ali Gökçek, TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifi ile özel okul öğretmenlerinin aldıkları maaşların kamuda görev yapan meslektaşları ile eşitlenmesini talep etti. Geçtiğimiz günlerde istifa ettiği ancak istifasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmediği bildirilen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in maaş eşitlenme konusuna sıcak bakmadığı biliniyor.

Özel okul öğretmenleri zor günler yaşıyor.

Öğretmen Maaşları Kamu ile Eşitlenmeli

Özel Öğretim Kurumları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi veren CHP İstanbul Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Ali Gökçek, TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinde özel okullarda görev yapan öğretmenlerin yaşadığı ekonomik sorunlara değinerek özel okul maaşlarının kamuda görev yapan meslektaşları ile eşitlenmesini talep etti. Günden güne şiddetlenen ekonomik kriz karşısında özel okul öğretmenlerinin çok cüzi maaşlarla istihdam edildiğini belirten CHP’li Ali Gökçek, “Oysa öğretmenlerimiz nitelikli gelecek kuşakların inşası için, toplumsal kalkınmanın hızlı ve sağlıklı şekilde gerçekleşmesi için büyük rol oynamaktadır. Ancak günümüzde yaşanan ekonomik krizle birlikte öğretmenlerimiz derinleşen bir geçim sıkıntısı içerisine sürüklenmiştir. Özel okul öğretmenlerine ödenecek ücretlerde herhangi bir taban ücret belirlenmediği için özel okullarda öğretmenlere yoksulluk sınırının da altında ücretler teklif edilmektedir. Meclis bir an evvel bu konuda gereğini yapmalı ve geçmişte olduğu gibi bugün de özel okul öğretmenlerinin ücretlerine yönelik bir taban ücret belirlemesine gitmeli” dedi.

Kademelere Göre Özel Okullarda Görev Yapan Öğretmen Sayısı

Özel Okul Öğretmenleri İçin ‘Eşit İşe Eşit Ücret’ Gelmeli

Yıllar içinde özel okul öğretmenlerinin sayısında yaşanan artışa dikkati çeken CHP’li Ali Gökçek, “2022-2023 öğretim yılı verilerine göre, 14.281 özel okulda toplam 179.895 öğretmen görev yapıyor. Son altı yılın verilerine bakıldığında dahi, özel okullarda görev yapan öğretmen sayılarında yaşanan artış açıkça görülüyor. 2017-2018 öğretim yılında 149.457 öğretmen özel okullarda görev yaparken günümüzde özel okulda görev yapan öğretmenlerimizin sayısı 179.895’e kadar çıkmış. Ancak sayıları hızla artan özel okul öğretmenleri taban maaş uygulaması olmadığı için günden güne büyük bir mağduriyetin içine düşmüş durumda” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  Bakan Koca, "MHRS Onaylı Randevu Sistemi Sorunsuz İşliyor"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu